wordpress-seo

آموزش نقشه سایت با Yoast

هر سایت برای افزایش سرعت ایندکس و تعیین صفحات مهم نیازمند نقشه سایت است. با ایجاد و معرفی نقشه سایت به گوگل سرعت ایندکس صفحات شما افزایش می یابد زیرا ربات های گوگل بدرستی میدانند که چه صفحاتی را باید در روز مورد بررسی قرار دهند و چه صفحاتی را قبلا بررسی کرده اند و تغییر جدیدی در آنها ایجاد نشده است.

بطور معمول ربات های گوگل در زمان های مشخص و به مدت معینی در سایت شما حضور دارند، با ساخت نقشه سایت به آنها کمک میکنیم که ابتدا صفحات مهم سایت را بررسی کنند و بعد اگر زمان کافی داشتند به صفحات دیگر سر بزنند.

آموزش نقشه سایت XML با Yoast

کاربرد نقشه سایت چیست؟

در گذشته های نه چندان دور نقشه سایت صفحه ای بود همانند سایر صفحات سایت با هدر، فوتر و سایدبار. تنها تفاوت این صفحه آن بود که سایر صفحات سایت به صورت درختی در آن به نمایش گذاشته میشد تا کاربر به سرعت صفحه مورد نظر خود را پیدا کند. ربات های گوگل هم همین صفحه را بعنوان مرجع خود انتخاب میکردند. با پیشرفته شدن منو در سایت ها و شکل گیری سایت هایی با صفحات بسیار زیاد عملا این مدل نقشه سایت کارایی خود را از دست داد زیرا کاربران با مراجعه به آنها بیشتر سردرگم میشدند.

در نتیجه مفهوم نقشه سایت تغییر کرد و به یک فایل XML تبدیل شد که دیگر در دسترس کاربران قرار داده نمیشود بلکه تنها یک مرجع برای ربات های گوگل و سایر موتورهای جستجو جهت شناسایی صفحات سایت و اهمیت هرکدام از آنهاست. در هر فایل XML معمولا اطلاعاتی شامل آدرس صفحه، تاریخ آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و دوره زمانی بروزرسانی ذکر میشود که به گوگل کمک میکند با مطالعه این تاریخ ها تشخیص دهد آیا نیاز به بررسی مجدد این صفحه برای امروز هست یا خیر.

افزونه سئو وردپرس به ما کمک میکند برای سایت خود یک نقشه سایت بسازیم. بیشتر تنظیمات افزونه سطحی بوده و شما عملا با فشردن چند دکمه نقشه سایت XML خود را خواهید ساخت. در این ویدئو علاوه بر آموزش ساخت نقشه سایت بوسیله Yoast با مفاهیم اولیه و کاربرد نقشه سایت نیز آشنا میشویم.

این ویدئو به طول 8 دقیقه و 30 ثانیه و با حجم 37 مگابایت در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

ارسال دیدگاه

دیدگاه ها

  • امین اسماعیلی

   سلام دوست عزیز
   کل مجموعه سئو وردپرس 2 ساعت و 20 دقیقه میشه تقریبا

 1. علیرضا علیزاده

  سلام.
  من نقشه سایت رو ایجاد کردم با همین افزونه و الان ادرسش شده به این صورت :
  www. mysite.com/sitemap_index.xml
  و زمانی که به صورت زیر وارد میکنم وارد صفحه 404 میشم . :
  www. mysite.com/index.xml
  چجوری میتونم کاری کنم ک اگر به صورت بالا هم تایپ شد قابل رویت باشد ؟

  • امین اسماعیلی

   سلام
   باید آدرس مورد نظر رو هم ریدایرکت 301 کنید به آدرس اصلی نقشه سایت.

  • امین اسماعیلی

   خیر، دقیقا از چه نسخه ای استفاده میکنید؟